Czy praca opiekunki jest dla Ciebie?

Jednym z najczęściej wybieranych przez Polki zajęć, dzięki którym można dorobić w Niemczech, jest opieka nad starszymi ludźmi. Jednak czy każdy poradzi sobie na takim stanowisku? O czym trzeba pamiętać decydując się na bycie opiekunką?

Cierpliwość i predyspozycje zawodowe

Choć warunki finansowe często są bardzo korzystne, praca opiekunki wcale nie jest pracą łatwą. Przede wszystkim dlatego, że polega na współpracy z drugim człowiekiem. Istotna jest tutaj komunikacja i podejście do swojego podopiecznego. Poza znajomością języka bardzo ważne są zdolności interpersonalne. Uśmiech jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, które łączą ludzi. Jeśli ktoś nie lubi opiekować się innymi i wie, że będzie męczyć się siedząc ze starszymi ludźmi – od razu powinien zrezygnować. Bez dobrej woli nie sposób odpowiedzialnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Tym bardziej, że konieczna jest także cierpliwość – emeryci mogą potrzebować wsparcia i mobilizacji do podejmowania codziennych czynności, brania leków. Mile widziane jest doświadczenie, lecz niektórych rzeczy nie da się nauczyć. Trzeba po prostu mieć je w sobie.

Kreatywność i dobra energia

Najlepsze opiekunki łączą w sobie wiele cech i umiejętności. Nie tylko pomagają w czynnościach higienicznych, przemieszczaniu się, sprzątaniu czy gotowaniu posiłków. Często mają okazję, aby wykazać się… Kreatywnością. W jaki sposób spędzać czas wolny ze starszym człowiekiem? Jest naprawdę mnóstwo możliwości! Okazuje się, że praca opiekunki to niesamowita przygoda. W zależności od sytuacji, można chodzić na ciekawe wydarzenia kulturalne, urządzać pikniki, uczyć się języka, czytać książki i robić dekoracje świąteczne. Opiekując się kimś niejako tworzy się z nim bliską, intymną więź. Warto zadbać, aby zyskać sobie w podopiecznym przyjaciela. Dobra energia wraca i zawsze jest wynagradzana. Wyjeżdżając do Niemiec nie można skupiać się wyłącznie na wysokości zarobków – można dostać znacznie więcej, coś bardziej wartościowego.

Przed podjęciem decyzji w sprawie podjęcia obowiązków opiekunki w Niemczech warto dogłębnie przemyśleć ten temat. Trzeba zebrać jak najwięcej informacji o chorobach i potrzebach podopiecznego, ustalić swoje własne możliwości i granice. Dobrze też przygotować się na rozłąkę z rodziną i być wobec siebie uczciwym. Czy dam radę? A może inaczej – czy rzeczywiście chcę dać radę? Chęci są kluczem do udanego wyjazdu i gwarantują szybsze przystosowanie się do nowych okoliczności w nowym kraju. Zarówno opiekunka, jak i jej podopieczni, muszą być zadowoleni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s